AGENCJA ARTYSTYCZNA

Luiku

VIDEO

PUGU PUGU management

Ukraiński projekt Luiku to nic innego, jak gorący taniec w stylu world music przy akompaniamencie „żywych” instrumentów, to zakarpacki etno-dance.

 

Luiku proponuje słuchaczom niesamowitą potrawę: mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Wielobarwna muzyka rozprasza codzienne troski, pozwala zapomnieć się w tańcu.

 

Głównym pomysłodawcą Luiku jest słynny ukraiński muzyk i producent muzyczny, Dmytro Tsyperdyuk (Dazzle Dreams). Projekt rozpoczął się od ścieżki dźwiękowej do filmu dokumentalnego, aby w niespełna rok przerodzić się w bogaty, złożony program sceniczny.

 

Ogromne bogactwo motywów etnicznych w muzyce Luiku jest rezultatem wielkiego zamiłowania Dmytra do world music oraz jego podróży etnicznych po regionie Zakarpacia, podczas których zebrał unikatowy materiał muzyczny oraz całą masę oryginalnych instrumentów ludowych, na których później nauczył się grać.

 

Luiku to projekt półakustyczny. Z playbacku brzmią wyłącznie te instrumenty, których dźwięku nie sposób odtworzyć.

 

Na dzień dzisiejszy, oprócz Dmytra (wokal, gitara, dar buka, turecki saz), Luiku tworzy jeszcze dwóch muzyków: DJ i perkusista w jednej osobie oraz akordeonista, jednak w przyszłości planowane jest rozszerzenie składu do 7-8 artystów, co pozwoliłoby maksymalnie wykorzystać zgromadzone instrumenty ludowe.

© PUGUPUGU 2014